ČETRNAESTI KORAK
Jedan od najvažnijih stubova bračnog života sigurno je uzajamno razumijevanje. I muškarac i žena žele biti shvaćeni od svoga bračnog druga. Šta znači biti shvaćen?
Imati razumijevanja za supružnika znači staviti mu do znanja da cijenimo i poštujemo ono što radi, da smo upoznali njegove / njene karakterne osobine i sklonosti, te ih uvažavamo, imamo na umu njegove / njene posebne situacije u kojima se nalazi te tome prilagođavamo i svoje želje i prohtjeve; imamo na umu njegove / njene ideje, ideale i ciljeve i krećemo se ka njihovom ostvarenju, spoznali smo njegove / njene želje, ukuse i afinitete, te s njima usklađujemo svoje ponašanje i svoj govor. Ako žena ili muž osjete da nemaju razumijevanje svoga bračnog druga, život će im postati teško podnošljivim. Što je više uzajamnoga razumijevanja, to je više i obostrane ljubavi.

Kako supružniku staviti do znanja da ga razumijem?
Da bismo zaista razumjeli svog bračnog druga, a onda mu i stavili do znanja da ima naše puno razumijevanje, neophodno je prvo upoznati njegove karakterne osobine, sklonosti, želje, ukus, ideje i ciljeve. U ovim našim „koracima“ već smo pisali o nekim općim i posebnim „osjetljivostima“ koje moramo upoznati. Nakon što smo ih upoznali, moramo ih uzeti u obzir, a svako ponašanje, odnosno svoje ponašanje s njima prilagoditi. Ukoliko neke od supružnikovih želja, karakternih osobina, ideja i ciljeva prelaze okvire (crvenu liniju) naših vjerskih ubjeđenja i načela, onda ćemo taj neskald nastojati riješiti razgovorom, s tim što do njega mora doći prije nego taj nesklad izazove nesporazume i zaključke o nerazumijevanju. Ovdje ćemo ukratko spomenuti kojim sve postupcima možemo staviti do znanja drugoj osobi da je zaista razumijemo.
- Zahvalnost
Zahvalnost je jedan od načina da drugoj osobi stavimo do znanja da smo svjesni vrijednosti njenog truda, rada, odanosti i poštovanja. Neki od nas, međutim, nekada za čitav jedan dan ne izgovore niti jedno hvala! Kako bi bilo dobro da jednostavno naviknemo svoj jezik da se zahvalimo svojoj supruzi / suprugu za sve što za nas uradi. Naravno, zahvalnost nije i ne može biti samo verbalna, ali čak i to zahvaljivanje riječima može posvjedočiti našu svijest o tome koliko cijenimo i kako vrednujemo onoga drugoga.
Znamo da je zahvalnost Bogu Uzvišenome od izuzetne važnosti, posebno u našoj islamskoj tradiciji i vjeri. Nakon što je protjeran iz predvorja blizine Božije šejtan odluči zavoditi ljude. Rezultat tog njegovog zavođenja je nezahvalnost.
„E zato što si odredio pa sam u zabludu pao“ – reče – „kunem se da ću ih na Tvom pravom putu presretati, pa ću im i sprijeda, i straga, i zdesna, i slijeva prilaziti, i Ti ćeš ustanoviti da većina njih neće zahvalna biti!“ (Kur'an, El-A'raf: 16 i 17)
Bog Uzvišeni opet o zahvalnosti kaže: I kad je Gospodar vaš objavio: „Ako budete zahvalni, Ja ću vam zacijelo, još više dati; budete li nezahvalni, kazna Moja će doista stroga biti.“ (Kur'an, Ibrahim :7)
O želji i suštini zahvalnosti u našemu vjerskom naučavanju kazano je zaista mnogo, te zadubljivanje u ovu temu traži jednu zasebnu priliku i prostor. No, jedan od temelja zahvalnosti Bogu Uzvišenome je zahvalnost ljudima, robovima Njegovim za sve što za nas učine. Ne može se dokučiti zbilja zahvalnosti Bogu bez zahvalnosti čovjeku.
Jedna od stalnih zabrinutosti supruge je zapitanost o tome kakva osjećanja prema njoj gaji njen suprug i šta mu je zaista na srcu. Ova zapitanost je izraženija kod žena nego kod muškaraca, mada ni muškarcima nipošto nije strana. Zahvalnost je upravo jedan od načina da izrazimo svoja unutarnja osjećanja prema svome supružniku.