Palestinci su izgubili pravo na život

Obraćanje predstavnice Palestinske ambasade u BiH, Ruba Naeam Al Jaml na manifestaciji Svjetski dan hidžaba 2025

Palestina trenutno prolazi kroz najtežu fazu svoje borbe. Dakle, u posljednjih 15 mjeseci smo prošli velike tegobe. Izgubili smo svoje najmilije, izgubili smo svoje gradove, izgubili smo svoje kuće, ali ovo sigurno neće slomiti volju palestinskog naroda da nastavi svoju borbu za slobodu.
Prema Rezoluciji Vijeća sigurnosti UN-a 1325, žene I djevojke najviše pate u oružanim sukobima. Vi ste u Bosni i Hercegovini kroz to prošli i vrlo dobro vam je to poznato. Žene I djevojke u Palestini od 1948. godine prolaze ovu tamnu i bolnu realnost. I danas vidimo da žene u Gazi prolaze najteže humanitarne uslove, također i najteže
zdravstvene uslove itd. Izgubile smo pravo na život, izgubile smo sva svoja ljudska prava, izgubile smo ekonomske i socijalne prilike, izgubile smo svoju privatnost. To je rezultat stalnog protjerivanja I života u izbjeglištvu, što je ženama nametnuto kroz život u šatorima.

Prema Centru za statistiku Palestine u Gazi je ubijeno 47.000 ljudi, a hiljade je drugih koji nisu uvršteni na spisak, čija tijela nisu izvučena ispod ruševina, dodavši tome i mnoge stradale čiji identitet se ne poznaje. Tu su svakako I nestali čiji broj se procjenjuje na 10.000. Ovo su podaci prema Centru za statistiku, tu su I stradali šehidi, ranjeni na Zapadnoj obali i Jerusalemu. Ova agresija je u potpunosti obrisala oko 2190 porodica iz pojasa Gaze, što znači da su svi članovi porodica stradali I da niko nije preživio.
Broj žena, djece i starijih koji su stradali se procjenjuje na oko 59% ukupnog broja stradalih. Samo u pojasu Gaze je stradalo 12.316 žena, dok je 14.000 drugih žena izgubilo svoje muževe i postale su udovice.
Više od 17.000 djece je ubijeno u pojasu Gaze, od tog broja 214 je rođeno I ubijeno tokom agresije i to zbog direktnog ubijanja, uslijed gladi I smrzavanja. Trenutno oko 38.500 djece su siročad, izgubili su jednog ili oba roditelja. Broj ranjenih, kada govorimo o ženama I djeci, od ukupnog broja ranjenih, 70% čine žene I djeca, tu su svakako I hiljade na Zapadnoj obali i u Jerusalemu. Sve zbog nastavka kršenja ljudskih prava, zbog hapšenja, zbog upada Izraelske vojske, zbog napada od strane ilegalnih doseljenika. Ovo su brojevi I statistika kako bi se dokumetovali zločini Izraelskog okupatora I da bi se dokumentovalo palestinsko prisustvo. Svaki ovaj broj predstavlja jednog građanina, to je jedna duša, koja je imala svoj život I koja je imala budućnost, snove I prava I svoje najmilije.

Ove večeri naglašavam našu ulogu, ulogu žena I to u svim oblastima, kao majke pa sve do politike I donošenja odluka, stoga vas sve pozivam da zajednički radimo, da omogućimo ženama da budu aktivne u svim oblastima, da ih podržimo da se obrazuju I da rade. Naglašavam važnost obrazovanja i važnost znanja. Želim vas obavijestiti sa velikim bolom da je u pojasu Gaze prošle godine oko 500.000 studenata izgubilo svoje pravo na obrazovanje I trenutne mogućnosti za obrazovanje, nažalost nisu u skladu sa pravima koje bi svaki čovjek trebao da ima. Većina škola I obrazovnih ustanova su uništene I pretvorene u mjesta za izbjeglice.


Ponosno stajem za palestinski narod I također za izdržljivost I žrtvu palestinske žene. Pozdravljam zarobljenice I one koje su uhapšene I majke zarobljenika, majke šehida,
naše ranjenike I ranjenice, žene u Gazi, na Zapadnoj obali, Jerusalemu I širom svijeta. Pozdravljam žene Bosne I Hercegovine, vaš prijateljski narod, pozdravljam one koji su iz pepela digli ovu zemlju, pozdravljam vaša velika srca i vašu ljubav prema nama i to što ste podržali da svaki Palestinac živi na svojoj zemlji, I pozdravljam vaše suze koje ste prolili za vašom braćom u Palestini i zahvaljujem vam se na svemu što ste nam pružili.

Nemojte zaboraviti Palestinu I ostanite sa nama do kraja, do ostvarenja slobode I poslije toga!