Prvo: Verbalno izražavanje ljubavi
Mnoge žene i muškarci već nakon kratkog perioda života potpuno zaboravljaju verbalno izražavanje ljubavi, nerijetko misleći da je takva vrsta pokazivanja emocija rezervirana za period zaruka i „medeni mjesec“. Oni nisu ni svjesni kolika je potreba (to se posebno odnosi na žene) za upravo ovim vidom emotivne komunikacije. Zapamtite da žena i u najzrelijoj dobi, pa i u poznoj starosti „zatreperi“ kada joj muž kaže čarobnu riječ „volim te“. Romantične riječi koliko god ih ponavljali nikada ne dosađuju. Iskoristimo zato moć riječi i ukrasimo brak lijepim riječima koje nose poruku ljubavi.
Drugo: Izražavanje ljubavi ponašanjem
Lijepo ponašanje potiče ljubav.
Ustvari, ljubav izražena djelom i postupkom potvrđuje iskrenost i istinitost njezina verbalnog izražavanja. Neki partneri žale se upravo na to da lijepe i romantične riječi njihovog muža ili žene nisu praćene odgovarajućim ponašanjem što njihovu ljubav čini upitnom. Naša žena (muž) zaista će povjerovati našim verbalnim izgovorima emocija tek onda kada njihovu vjerodostojnost i potvrdimo i dokažemo svojim djelima. Osoba koja svoju ljubav prema drugima djelom pokazuje bit će voljena od drugih.
Nekada muž ili žena žrtvuju nešto zbog svog bračnog druga ili zbog nje urade nešto što im se uopće i ne sviđa. Upravo takvi postupci u velikoj mjeri učvršćuju vezu i bračni život čine ljepšim i ugodnijim. Muž koji umoran dolazi s posla i pomaže supruzi u kuhinji ili žena koja zbog razumijevanja prema muževom lošem raspoloženju ili umoru odustaje od zajedničkog odlaska u kupovinu, na izlet ili sl. na jednostavan način dokazuju da vole jedno drugo. U nastavku ćemo spomenuti neka praktična ponašanja koja u ovom smislu mogu biti itekako djelotvorna:
- Poklanjanje
Kupovanje i darovanje poklona jedan je od najučinkovitijih i trajnih načina izražavanja ljubavi. Suprotno pogrešnim predrasudama, poklon uopće ne mora biti skupocjen niti predstavljati osobitu materijalnu vrijednost. Jedan jedini cvijet, olovka pa čak i razglednica mogu značiti mnogo. Pokloni imaju snažan psihološki učinak i doprinose intenziviranju osjećanja, odnosno prevazilaženju eventualnog „zahlađenja“ u vezi.
- Vedrina na licu, pristojnost i lijepa riječ
Topao i vedar pristup, lijepo i pristojno ophođenje i obraćanje lijepim riječima u psihološkom smislu utječu na drugoga, jer nose poruku ljubavi. Takav pristup, maniri i geste pri susretu pokazuju da smo sretni što ga vidimo i da nam je drag. Trebalo bi da smo prema svome bračnome drugu i životnom saputniku upravo takvi.
Posebno je važno da ovako postupamo prema supruzi (mužu) u trenucima kada smo nemarni ili imamo razloga za neraspoloženost. Ako muž umoran od posla s osmjehom na licu susreće svoju suprugu time joj stavlja do znanja je toliko voli da susret s njom čini da zaboravi svoj umor. Vedro lice i lijepa riječ ne samo da nose poruku naše ljubavi prema drugome, već i izazivaju njegovu naklonost i ljubav prema nama.
- Lijepo oslovljavanje
Način na koji jedno drugo oslovljavamo i dozivamo, također je jedan od pokazatelja naše iskrenosti i vjerodostojnosti naše ljubavi.[1]
- Rukovanje
Čulo dodira je jedan od vrlo značajnih medija komuniciranja i prenošenja emocija. Rukovanje je takav vid komunikacije i ono nije rezervirano za zvanične kurtoazne susrete, niti za goste. Lijepo je da i muž i žena prilikom susreta (recimo nakon radnog dana, tj. nakon što se nisu vidjeli neko vrijeme) stiskom ruke i zagrljajem razmjene i komuniciraju svoja osjećanja. Osim toga, rukovanje, općenito, prema islamskoj tradiciji biva povodom za oprost grijeha, a svakako jača ljubav i bliskost među ljudima,[2] te otklanja mržnju.
- Velikodušnost – širokogrudnost
Ovo je oblik ponašanja kojim u uzajamnoj komunikaciji pokazujemo ljudima da su nam nemjerljivo draži od materijalnih dobara. A ko nam je preči da prema njemu pokazujemo ovu osobinu nego naš životni saputnik.
- Skrušenost – poniznost
Ovo je još jedan od načina iniciranja i izražavanja ljubavi. Ako prema nekoj osobi postupamo nadmeno i „s visine“ time joj ustvari dajemo do znanja da nije vrijedna lijepog ophođenja i da sebe smatramo više vrijednim. Takvo ponašanje govori ustvari o potpunom odsustvu ljubavi. Naravno, nadmeno ponašanje može biti i potpuno nesvjesno, ali ono opet nedvojbeno pokazuje naš pravi stav prema određenoj osobi, te će zacijelo destruktivno djelovati na naše odnose, posebno ako se radi o supružniku.
- Iskrenost
Bezrezervna iskrenost prema supružniku uzrokuje jačanje njegove ili njene ljubavi prema nama. Lagati svome bračnom drugu znači ponašati se prema njemu licemjerno, a čovjek ne može biti licemjeran prema nekome koga voli.
- Misliti dobro
Ako nekoga volimo onda o njemu mislimo najbolje, pa i njegove prestupe i neočekivane postupke objašnjavamo na najbolji mogući način. Drugim riječima „nastojim čašu vidjeti uvijek dopola punom a ne polupraznom“. Misliti o ljudima dobro – i kod sebe opravdavati njihove postupke koji nam se ponekad ne dopadaju – znak je naše ljubavi prema njima. A ako mislimo dobro o drugima zavrijedit ćemo i njihovu ljubav i naklonost.
- Pravičnost – poštenje
Ophodimo li se nepošteno i bez pravičnosti prema drugoj osobi, time joj stavljamo do znanja da je za nas toliko bezvrijedna da nismo spremni dati joj za pravo ni onda kada je upravu. Stoga, pošten odnos u sebi krije određenu dozu ljubavi prema drugome.
Treće: Pismo kao način izražavanja ljubavi
Psihološki učinak kojeg ima pismo razlikuje se od onog kojeg ima govor. Naravno, oba ova načina komuniciranja imaju svoje mjesto u međuljudskim odnosima. Pismo ima osobitu ulogu u prenošenju naše poruke drugome. Zanimljivo je i ovdje podsjetiti na jedan iskaz hazreti Alije: „Pismo je tvoj najrječitiji govornik“. O tome koliko je sam hazreti Alija cijenio ovaj oblik komunikacije govori i činjenica da je svoje najznačajnije preporuke i naputke starijem sinu Hasanu ponudio upravo u jednom pismu, iako su skoro pa neprestano bili zajedno i mogao mu je to i usmeno saopćiti. I to nam govori o razlici i različitom učinku govorne i pismene komunikacije. Pored ostaloga, pismo je trajnije. Kazano se zaboravi, a zapisano ostane. Pismo koje ste dobili od drage vam osobe možete čitati nebrojeno puta i svaki put u ljubavi koju ono nosi nalaziti novu inspiraciju. Uz to, pisma obično čitamo sami i ta nam samoća nudi mogućnost da o njihovom sadržaju dobro razmislimo. Dakle, koristeći se ovim oblikom komunikacije omogućujemo osobi kojoj želimo nešto kazati da o kazanome više i podrobnije razmisli, što učinak same poruke čini trajnijim. Ako smo na putovanju bez voljene osobe to je prava prilika da joj napišemo pismo. Osim toga, pismom ili pismenom porukom možemo obogatiti svoj poklon za rođendan, godišnjicu, blagdane i slično.
Napomena muževima: žene uvijek žele biti sigurne da ih muž voli i ne žele da ta sigurnost blijedi. Stoga, muževi moraju biti posebno ustrajni u izražavanju i pokazivanju svoje ljubavi, kako im ne bi uskratili tu sigurnost.
[1] Božiji poslanik je rekao: „Tri su stvari koje čiste i glačaju ljubav prema bratu muslimanu, prvo kada ga vidimo lice nam se razvedri, drugo kada umorno sjedne do nas, napravimo mu mjesto, treće oslovljavamo ga na način na koji on najviše voli.“
[2] Božiji poslanik je rekao: „Kada se vjernici sretnu i stisnu jedni drugima ruku, njihovi grijesi padaju poput jesenjeg lišća.“