Dvadeset šesta emisija Bahar podcasta

Gošća novog izdanja Bahar podcasta je Sanela Karišik Begović, direktorica edukativnog centra za žene i djecu “Sara Sabri”. Autorica je 18 knjiga o ženi, porodici, braku, odgoju, unutarporodničnim odnosima.

  • Jeste li Vi jedna od onih kojima je dozlogrdilo slušati, čitati o ovim temama o kojima se često piše jednostrano (vjerska literatura). Smatrate li da je našem društvu potrebno više ženskih autorica koje će pisati o braku, porodici, ženskim pravima, ili će u svemu tome da prednjači pero muške ruke?
  • Seksualiziranje žene u medijskom prostoru pokazuje da društvo nije dovoljno evoluiralo i da se status žene nije bitno promijenio. Feminizam je donio formalnu jednakost ali ne i suštinsku. Da li su i same žene odgovorne za ovakav društveni ambijent?
  • Kur’an označava porodicu kao mikrokosmos “ummeta” i cjelokupne svjetske zajednice, naglašavajući značaj pretvaranja porodice u “utočište mira” kroz uspostavu pravednih odnosa. Koliko danas možemo govoriti o pravednim odnosima unutar porodice, misleći prvenstveno na raspodjelu svakodnevnih životnih poslova?

Cijelu emisiju možete pogledati ovdje.